CEISEE Committees

International Programme Committee

                  Co-chair: Carlos Agostinho          Co-chair: Xiaofei Xu

A. Fuster-Sabater (Spain)

A.Venkata Ramayya (Ethiopia)

Abdelaziz Bouras (France)

Abdelhadi Belfadel (France)

Adel Taweel (UK)

Adina Cretan (Romania)

Adriana Mar (Portugal)

Adriano Tavares (Portugal)

Aizea Lojo (Spain)

Alain Quilliot (France)

Alberto Cardoso (Portugal)

Ales Svigelj (Slovenia)

Alexander Bikmeyev (Russia)

Alexander Makarenko (Ukraine)

Alexandra Ribeiro (Portugal)

Alexandru Onea (Romania)

Alfredo Favenza (Italy)

Ali Sabzevari Zadeh (Iran)

Alzira Dinis (Portugal)

Amir Mohamadghassemi (Iran)

Ana Luísa Ramos (Portugal)

Ana Paula Afonso (Portugal)

Ana Rolo (Portugal)

Anabela Alves (Portugal)

Anabela Pronto (Portugal)

Anabela Simões (Portugal)

André Damas Mora (Portugal)

André Wakamatsu (Brazil)

Andrea Payaro (Italy)

Andreia Artífice (Portugal)

Andrej Grebenc (Belgium)

Andrew Kusiak (USA)

Anthony de Sam Lazaro (India)

Antonella Fresa (Italy)

António Carmona Rodrigues (Portugal)

António Duarte (Portugal)

António Esteves (Portugal)

António Pombo (Portugal)

António Ramires (Portugal)

António Ramos Pires (Portugal)

Arnd Schirrman (Germany)

Arup Roy (india)

Asya Toskova (Bulgaria)

Auteliano dos Santos Júnior (Brazil)

Aydin Akan (Turkey)

Aziz Rahman (Canada)

Barbara Pernici (Italy)

Boris Sucic (Slovenia)

Borja Ferrer (Finland)

Borka Jerman Blazic (Slovenia)

Brendan O’Shea (Ireland)

Bruno Mozzaquatro (Brazil)

Caetano Monteiro (Portugal)

Cândida Vilarinho (Portugal)

Carlos Agostinho (Portugal)

Carlos Alberto Costa (Brazil)

Carlos Chastre (Portugal)

Carlos Coutinho (Portugal)

Carlos Ferreira (Portugal)

Carlos Lopes (Portugal)

Carlos Lourenço (Portugal)

Carlos Moreira (Portugal)

Carlos Pereira (Portugal)

Carlos Serôdio (Portugal)

Catarina Silva (Portugal)

Cecil Joe (USA)

Celina Pinto Leão (Portugal)

Chen Dongming (China)

Chiara Boccaletti (Italy)

Christophe Merlo (France)

Christos Douligeris (Greece)

Chu Dianhui (China)

Claudio Jacoski (Brazil)

Clive Rosen (UK

Comanescu Brindus (Romania)

Conrado Borraz-Sanchez (USA)

Constanta Zoie Radulescu (Romania)

Constantin-Bala Zamfirescu (Romania)

Cristina Campos (Spain)

Cristina Faustino Agreira (Portugal)

Cristina Marques (Portugal)

Cristina Verde (Mexico)

Dalila Boughaci (Algeria)

David Chen (France)

David Ludovino (Portugal)

David Palomino-Merino (mexico)

Décio Coimbra (Brazil)

Demetrios Sampson (Greece)

Diamantino Durão (Portugal)

Diana Marano (Italy)

Dimitrios Katsaros (Greece)

Dina Mateus (Portugal)

Dragos Arotaritei (Romania)

Dulce Coelho (Portugal)

Eduardo Guillén Solórzano (Spain)

Eduardo Pinto (Portugal)

Egon Ostrosi (France)

Elaheh Pourabbas (Italy)





Eliseu Ribeiro (Portugal)

Elsa Jesus (Portugal)

Elyes Lamine (France)

Enzo Bivona (Italy)

Erika Chrisman (Brazil)

Estela Bicho (Portugal)

Eurico Seabra (Portugal)

Fabio Casciati (Italy)

Fábio Januário (Portugal)

Fabio Lopes (Portugal)

Fernanda Andrade (Portugal)

Fernando Coito (Portugal)

Fernando Ferreira (Portugal)

Fernando Lopes (Portugal)

Fernando Mas (Spain)

Fernando Moita (Portugal)

Fernando Monteiro (Portugal)

Flavio Oquendo (France)

Francesco Pellicano (Italy)

Francisco Jose de Almeida (Brazil)

Francisco Miranda (Portugal)

Frank-Walter Jäkel (Germany)

Frederico Miguel Santos (Portugal)

George Abdou (USA)

George Dragoi (Romania)

Gianmario Motta (Italy)

Gordana Ostojic (Serbia)

Gualter Couto (Portugal)

Guilherme Guerreiro (Portugal)

Guillermo Escrivá-Escrivá (Spain)

Harald Sundmaeker (Germany)

Helder Gomes (Portugal)

Helena Bártolo (Portugal)

Henrik Legind (Denmark)

Henrique José O'Neill (Portugal)

Henrique Vicente (Portugal)

Henry McLoughlin (Ireland)

Hong Mei (China)

Hugo Antunes (Portugal)

Hugo Scolnik (Argentina)

Humberto Varum (Portugal)

Idilia Batchkova (Bulgaria)

Ildi Cismasiu (Portugal)

Ioan Stefan Sacala (Romania)

Iouliia Skliarova (Portugal)

Iraklis Paraskakis (Greece)

Isabel Vieira (Portugal)

Ivica Juric-Grgic (Croatia)

Iwona Maciejweska (Polónia)

Izaskun Garrido Hernandez (Spain)

J. Paulo Davim (Portugal)

Jan Kubalik (Czech Republic)

Jayant Modak (India)

Jean-Paul Bourrières (France)

Jennifer Munnelly (Ireland)

Jie Zhang (UK)

Jing Shi (USA)

João Alvaro Carvalho (Portugal)

João Barata (Portugal)

João Durães (Portugal)

João Ferreira Nunes (Portugal)

João Gião (Portugal)

João Miguel Fernandes (Portugal)

João Murta Pina (Portugal)

João Paulo Ferreira (Portugal)

João Pereira (Portugal)

João Rafael Galvão (Portugal)

João Rosas (Portugal)

João Saraiva (Portugal)

João Sarraipa (Portugal)

Joao Seixas (Portugal)

João Vieito (Portugal)

Joaquim da Costa Leite (Portugal)

Joaquim Sousa (Portugal)

Joaquim Sousa Pinto (Portugal)

Johnson Aina (USA)

Jorge Barbosa (Portugal)

Jorge Barreiros (Portugal)

Jorge Bernardino (Portugal)

Jorge Calado (Portugal)

Jorge Pamies Teixeira (Portugal)

Jorge Sá Silva (Portugal)

José Barata (Portugal)

José Carlos Sá (Portugal)

José Dias (Portugal)

José Domingo (Spain)

José Ferreira (Portugal)

José Fonseca (Portugal)

José Manuel Pardo (Spain)

José Pinho (Portugal)

José Reinaldo Silva (Brazil)

Josefa Mula (Spain)

Juan Carlos Bustos (Spain)

Juan Saldaña (Mexico)

Júlia Seixas (Portugal)

Kamal Bechkoum (UK)

Katerina Kalligatsi (Greece)

Kathryn Cormican (Ireland)

Khalid Benali (France)

Konrad Wrona (Belgium)

Kristo Klesment (Estonia)
Luis Brito Palma (Portugal)
Luis Carlos Prola (Portugal)


Manuel Alcázar-Ortega (Spain)

Manuel Barros (Portugal)

Manuel L. Esquível (Portugal)

Manuel Travassos Valdez (Portugal)

Marcos Barretto (Brazil)

Marek Dzwiarek (Poland)

Margarida Correia Marques (Portugal)

Maria Celeste Gouveia (Portugal)

Maria de Fátima Farinha (Portugal)

Maria José Abreu (Portugal)

Maria José Escalona (Spain)

Maria Marques (Portugal)

Maria Rosário Justino (Portugal)

Marielba Zacarias (Portugal)

Marija Jankovic

Mario Letelier (Chile)

Martin Zelm (Germany)

Mary P. Zadeh (USA)

Masoud Sadjadi (USA)

Massimo Boaron (Italy)

Massimo Ficco (Italy)

Massimo Sparpaglione (Italy)

Matthew Hussey (Ireland)

Michel Aldanondo (France)

Michele Missikoff (France)

Mihai Caramihai (Romania)

Mihnea Alexandru Moisescu (Romania)

Mohammad Julashokri (Portugal)

Mohammad Nurul Hoque (Bangladesh)

Mounir Mesbah (France)

N. Markatos (Greece)

Nada Rabhi (France)

Nikolai Stoianov (Bulgaria)

Nikolaos Paterakis (Netherlands)

Nitin Afzulpurkar (Thailand)

Noel Lopes (Portugal)

Norbert Gronau (Germany)

Norberto Pires da Silva (Portugal)

Nuno Lourenço (Portugal)

Nuno Peixinho (Portugal)

Nuno Santos (Portugal)

Nuno Vieira Lopes (Portugal)

Nuno Vilhena (Portugal)

Olga Battaïa (France)

Orlando Rodriguez (Portugal)

Paolo Di Giamberardino (Italy)

Paolo Romano (Portugal)

Patrick Lambrix (Sweden)

Patrizia Scandurra (Italy)

Paul Gibson (France)

Paula Prata (Portugal)

Paula Ventura Martins (Portugal)

Paulo Cachim (Portugal)

Paulo da Fonseca Pinto (Portugal)

Paulo E. Miyagi (Brasil)

Paulo Figueiras (Portugal)

Paulo Montezuma (Portugal)

Paulo Moura Oliveira (Portugal)

Paulo Quaresma (Portugal)

Paulo Santos (Portugal)

Paulo Teixeira (Portugal)

Paulo Urbano (Portugal)

Paulo Vila Real (Portugal)

Pedro Alberto (Portugal)

Pedro Arsénio (Portugal)

Pedro Beirão (Portugal)

Pedro Couto (Portugal)

Pedro Faria (Portugal)

Pedro Fonseca (Portugal)

Pedro Miguel Moreira (Portugal)

Pedro Pereira (Portugal)

Pedro Quaresma (Portugal)

Pedro Sousa (Portugal)

Petia Georgieva (Portugal)

Petr Sosnin (Russia)

Petr Štěpán (Czech Republic)

Popan Gheorghe (Romania)

Qin Zhiguang (China)

Rasso Steinmann (Germany)

Rebeca Bautista (Spain)

Rebeca P. Díaz Redondo (Spain)

Renato Rizzo (Italy)

Renaud Di Francesco (UK)

Ricardo Branco (Portugal)

Ricardo Cabrita (Portugal)

Ricardo Chalmeta Rosaleñ (Span)

Ricardo Manso (Portugal)

Roberto Lam (Portugal)

Ron Beckett (Asutralia)

Rosalba Lamanna (Venezuela)

Ruben Costa (Portugal)

Rudi Vansnick (Blegium)

Rui Antunes (Portugal)

Rui F. Martins (Portugal)

Rui Lima (Portugal)
Rui Lopes (Portugal)

Rui Melicio (Portugal)

Rui Oliveira (Portugal)

Rui Sousa (Portugal)



Sachin Shaw (Botswana)

Sami Hyrynsalmi (Finland)

Samir Lemeš (Bosnia and Herzegovina)

Sandra Gama (Portugal)

Sandra Loureiro (Portugal)

Santiago Molina (Spain)

Sara Paiva (Portugal)

Sara Pourhasanzade (USA)

Saulius Maskeliunas (Lithuania)

Sayyad Qamar (Oman)

Scott Turner (UK)

Sérgio Cruz (Portugal)

Sérgio Duarte Correia (Portugal)

Silvio Mariano (Portugal)

Siniša G. Minić (Kosovo)

Slim Trabelsi (France)

Slimane Hammoudi (France)

Soheil Mohtaram (China)

Sotiris Makris (Greece)

Stavros Ponis (Greece)

Stefan Schleyer (Germany)

Stephen Cross (USA)

Stephen Kassel (Germany)

Susana Duarte (Portugal)

Tahar Kechadi (Ireland)

Tarika Singh (India)

Teresa Bernardino (Portugal)

Tiago Cardoso (Portugal)

Tobias Vogel (Germany)

Tom Flynn (Ireland)

Tuba Ulusoy

Tuba Ulusoy (Turkey)

Uwe Hohenstein (Germany)

V Chandra (India)

Valentin Mateev (Bulgaria)

Valentina Terzieva (Bulgaria)

Vasco Gomes (Portugal)

Vasco Pedro (Portugal)

Vasilija Sarac (Macedonia)

Vasu V. (India)

Verónica Vasconcelos (Portugal)

Victor Neto (Portugal)

Vincent Barra (France)

Viorel Lupu (Romania)

Viriato M. Marques (Portugal)

Vitor Hugo Fernandes (Portugal)

Vitor Monteiro (Portugal)

Vitor Pires (Portugal)

Vitor Roque (Portugal)

Wan Haslina Hassan (Malasya)

Wang Shuliang (China)

Wang Yadong (China)

Wen Junhao (China)
Wolfgang Polzleitne (Austria)

Wu Zhonghai (China)

Xavier Fonseca (The Netherlands)

Yacine Ouzrout (France)

Yair Wiseman (Israel)

Yalaoui Farouk (France)

Yang Xiaohu (China)

Yang Yongjian (China)

Yashvir Singh (India)

Ye Yunming (China)

Yolanda Fernández-Santos (Spain)

Yves Ducq (France)

Zang Binyu (China)

Zeng Ming (China)

Zhang Haijun (China)

Zhang Li (China)

Zhang Yu (China)

Zheng Jiangbin (China)

Zhou Jiliu (China)

Zhou Xingshe (China)

Zhu Zhiliang (China)

Zivko Kokolanski (Macedonia)

Zuo Baohe (China)



Organizers

Co-organizers

Technical Sponsors